CKZ

Profil na Facebook.com

Dziennik elektroniczny


Bierzemy udział w

Dyplom

Dyplom

Otrzymaliśmy podziękowanie od Ministra Edukacji i Nauki za udział w III edycji akcji:
Razem na Święta.

Pomoc dla Pani Ewy

Podziękowania

Ewaluacja zewnętrzna

Certyfikat ECDL

Nasza szkoła posiada
certyfikat ECDL
uprawniający do przeprowadzania egzaminów na
Europejski Certyfikat
Umiejętności Komputerowych

czytaj więcej

Egzaminy praktyczne

Miło nam poinformować, że nowo powstała pracownia kształcenia zawodowegow branży mechanicznej mieszcząca sie przy ul. Kolejowej 28 otrzymała z dniem 8 lutego 2016 r. upoważnienie do przeprowadzania części praktycznej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji M.18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Jest to potwierdzenie wysokich standardów wyposażenia pracowni w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do kształcenia w branży mechanicznej. Pragniemy również przypomnieć, że Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego posiada upoważnienia do organizacji egzaminów z poszczególnych kwalifikacji wchodzącyh w skład zawodów fryzjer, sprzedawca, kucharz.

Informacja dla pracodawców

Zgodnie z rozporządzeniem MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu oraz na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245) Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach informuje co następuje:

§ 3. 2. Praktyczna nauka zawodu młodocianych jest organizowana przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

czytaj całość ...

Podróż do miejsca pamięci 2014/2015

Już po raz drugi młodzież niepołomickiego hufca – uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wzięli udział w projekcie "Miejsca pamięci", współfinansowanego ze środków PNWM.

Wizyta odbyła się w dniach od 06 do 13 maja i dotyczyła poznawania historii byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Program rozpoczął sie już w Niepołomicach od wprowadzenia młodzieży w tematykę historii obozu, która zaczęła się jeszcze przed II wojną światowa i związana była z objęciem władzy przez nazistów na czele z Adolfem Hitlerem. Na miejscu w Buchenwaldzie nasi uczestnicy poznawali losy więźniów, sposoby działania ich oprawców oraz funkcjonowanie obozu. Rzeczywistość obozową poznawali zarówno uczestnicząc w zajęciach teoretycznych w Domu Spotkań w muzeum oraz na warsztatach jak i praktycznych. Prace praktyczne polegały m.in na wydobywaniu przedmiotów należących do więźniów z tzw. hałdy, gdzie po wyzwoleniu wyrzucono wszystko z baraków oraz pracach porządkowych na linii kolejowej, gdzie nasi uczestnicy po części mogli przekonać się jakie trudne prace wykonywali więźniowie.

Bardzo ważnym momentem pobytu było upamiętnienie 8 maja, 70 rocznicy zakończenia wojny. Z tej okazji każdy uczestnik złożył symboliczny znicz w miejscu obozowym, które zrobiło na nim największe wrażenie. W trakcie realizacji poszczególnych tematów, młodzież przygotowywała prezentacje m.in. na temat więźniów, wydarzeń związanych z nimi oraz przeszłością obozu. Pod koniec pobytu mieliśmy okazję zwiedzić Erfurt i zapoznać się z historią miasta zarówno tą z okresu II wojny światowej, w trakcie której działała tu fabryka pieców krematoryjnych wykonująca piece m.in do obozów Buchenwald i Auschwitz oraz powojennymi losami miasta, które znalazło się tak jak Polska pod wpływem ZSRR. Całość pobytu w Erfurcie przygotowała młodzież, która samodzielnie wyszukiwała informacje i prezentowała je w trakcie oprowadzania. W czasie pobytu w Buchenwaldzie opiekował się nami przewodnik i pedagog pracujący na terenie obozu p. Jan Malecha, który podkreślał, że najważniejsze jest "żeby podjąć próbę zrozumienia co wydarzyło się tu w tym strasznym miejscu ponad 70 lat temu i co doprowadziło do tej tragedii".

Dodatkowym przeżyciem dla naszych uczestników było zakwaterowanie w Domu Spotkań, który znajduje się w bezpośredniej bliskości obozu. W czasie wojny mieszkali tu żołnierze SS. Wizyta w miejscu pamięci to szczególna forma przeżywania historii, odkrywania przez nich przeszłości, próba zrozumienia mechanizmów prowadzących do okrucieństwa. To czas refleksji na temat tego co było i mamy nadzieję że się nigdy nie powtórzy, dlatego tak ważne są wizyty w takich miejscach jak były obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie.

autor: Zuzanna Polańska
Zdjęcia: Zuzanna Polańska, Anna Grochot w pełnych rozmiarach w naszej galerii

Wygenerowano w sekund: 0.03
16,632,678 unikalne wizyty