CKZ

Profil na Facebook.com

Dziennik elektroniczny


Bierzemy udział w

Dyplom

Dyplom

Otrzymaliśmy podziękowanie od Ministra Edukacji i Nauki za udział w III edycji akcji:
Razem na Święta.

Pomoc dla Pani Ewy

Podziękowania

Ewaluacja zewnętrzna

Certyfikat ECDL

Nasza szkoła posiada
certyfikat ECDL
uprawniający do przeprowadzania egzaminów na
Europejski Certyfikat
Umiejętności Komputerowych

czytaj więcej

Egzaminy praktyczne

Miło nam poinformować, że nowo powstała pracownia kształcenia zawodowegow branży mechanicznej mieszcząca sie przy ul. Kolejowej 28 otrzymała z dniem 8 lutego 2016 r. upoważnienie do przeprowadzania części praktycznej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji M.18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Jest to potwierdzenie wysokich standardów wyposażenia pracowni w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do kształcenia w branży mechanicznej. Pragniemy również przypomnieć, że Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego posiada upoważnienia do organizacji egzaminów z poszczególnych kwalifikacji wchodzącyh w skład zawodów fryzjer, sprzedawca, kucharz.

Informacja dla pracodawców

Zgodnie z rozporządzeniem MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu oraz na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245) Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach informuje co następuje:

§ 3. 2. Praktyczna nauka zawodu młodocianych jest organizowana przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

czytaj całość ...

Wizyta zawodoznawcza w PZL Mielec 2014/2015

Dnia 09.06.2015 r. w ramach projektu „MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE” klasa IIc Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Krakowskiego Bractwa Kurkowego w Niepołomicach wybrała się z wizytą zawodoznawczą do PZL Mielec.

Zwiedzanie zakładu rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który zaopatrzył nas w okulary ochronne, a następnie poprowadził do pierwszej z hal produkcyjnych, abyśmy mogli zapoznać się z pierwszym etapem produkcji samolotów i śmigłowców. Aktualnie linia produktów spółki obejmuje:
M28 – dwusilnikowy samolot klasy STOL;
M28B Bryza – odmiana wojskowa samolotu M28;
M18 Dromader – jednosilnikowy samolot stosowany w agrolotnictwie i gaszeniu pożarów
Sikorky S – 70i Black Hawk – wielozadaniowy śmigłowiec przeznaczony na rynki międzynarodowe. Największe wrażenie na uczniach zrobił produkt finalny całego cyklu produkcyjnego. Był to śmigłowiec bojowy Black Hawk, który ukazał nam się w pełnej krasie w ostatnim hangarze produkcyjnym. Na terenie zakładu mogliśmy również podziwiać historyczne statki powietrzne takie jak słynny Antonow czy Łoś . Wycieczka była okazją do poznania historii jednego z największych od lat 30-tych i powojennej Polski zakładów produkcyjnych Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz jego rozbudowy po wstąpieniu do Sikorsky Aircraft Corporation.
Dopełnieniem naszej eskapady była piękna słoneczna pogoda, a także pyszny obiadek, który zjedliśmy w drodze powrotnej. Pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę i we wspaniałych nastrojach wróciliśmy do Niepołomic.

Hanna Serwin

Podróż do miejsca pamięci 2014/2015

Już po raz drugi młodzież niepołomickiego hufca – uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wzięli udział w projekcie "Miejsca pamięci", współfinansowanego ze środków PNWM.

Wizyta odbyła się w dniach od 06 do 13 maja i dotyczyła poznawania historii byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Program rozpoczął sie już w Niepołomicach od wprowadzenia młodzieży w tematykę historii obozu, która zaczęła się jeszcze przed II wojną światowa i związana była z objęciem władzy przez nazistów na czele z Adolfem Hitlerem. Na miejscu w Buchenwaldzie nasi uczestnicy poznawali losy więźniów, sposoby działania ich oprawców oraz funkcjonowanie obozu. Rzeczywistość obozową poznawali zarówno uczestnicząc w zajęciach teoretycznych w Domu Spotkań w muzeum oraz na warsztatach jak i praktycznych. Prace praktyczne polegały m.in na wydobywaniu przedmiotów należących do więźniów z tzw. hałdy, gdzie po wyzwoleniu wyrzucono wszystko z baraków oraz pracach porządkowych na linii kolejowej, gdzie nasi uczestnicy po części mogli przekonać się jakie trudne prace wykonywali więźniowie.

Bardzo ważnym momentem pobytu było upamiętnienie 8 maja, 70 rocznicy zakończenia wojny. Z tej okazji każdy uczestnik złożył symboliczny znicz w miejscu obozowym, które zrobiło na nim największe wrażenie. W trakcie realizacji poszczególnych tematów, młodzież przygotowywała prezentacje m.in. na temat więźniów, wydarzeń związanych z nimi oraz przeszłością obozu. Pod koniec pobytu mieliśmy okazję zwiedzić Erfurt i zapoznać się z historią miasta zarówno tą z okresu II wojny światowej, w trakcie której działała tu fabryka pieców krematoryjnych wykonująca piece m.in do obozów Buchenwald i Auschwitz oraz powojennymi losami miasta, które znalazło się tak jak Polska pod wpływem ZSRR. Całość pobytu w Erfurcie przygotowała młodzież, która samodzielnie wyszukiwała informacje i prezentowała je w trakcie oprowadzania. W czasie pobytu w Buchenwaldzie opiekował się nami przewodnik i pedagog pracujący na terenie obozu p. Jan Malecha, który podkreślał, że najważniejsze jest "żeby podjąć próbę zrozumienia co wydarzyło się tu w tym strasznym miejscu ponad 70 lat temu i co doprowadziło do tej tragedii".

Dodatkowym przeżyciem dla naszych uczestników było zakwaterowanie w Domu Spotkań, który znajduje się w bezpośredniej bliskości obozu. W czasie wojny mieszkali tu żołnierze SS. Wizyta w miejscu pamięci to szczególna forma przeżywania historii, odkrywania przez nich przeszłości, próba zrozumienia mechanizmów prowadzących do okrucieństwa. To czas refleksji na temat tego co było i mamy nadzieję że się nigdy nie powtórzy, dlatego tak ważne są wizyty w takich miejscach jak były obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie.

autor: Zuzanna Polańska
Zdjęcia: Zuzanna Polańska, Anna Grochot w pełnych rozmiarach w naszej galerii

Wolontariat w Środowiskowym Domu Samopomocy w Niepołomicach 2014/2015

W dniu 20 maja uczennica z klasy III b Magdalena Wójcik i uczennice z klasy II d Magdalena Kozioł, Weronika Suma, Magdalena Miedzińska, Karolina Toroń, Anita Wcisło były na wolontariacie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Niepołomicach.

Uczennice wykonały usługi fryzjerskie tj. strzyżenia damskie, strzyżenia męskie oraz stylizacje fryzur dziennych. Odbiorcy fryzur byli bardzo zadowoleni ze swojego wizerunku, wykonawczynie fryzur otrzymały podziękowania i zostały zaproszone na kolejną wizytę. Uczennice bardzo ładnie pracowały zespołowo pomagając sobie wzajemnie bardzo cieszyły się, że mogły doskonalić swoje umiejętności praktyczne. Przebieg zdarzenia został uwieczniony na zdjęciach, które wykonała p. Ania z Hufca.

Halina Krupa

Międzynarodowe Targi BUDMA 2015 w Poznaniu 2014/2015

„CKZiU na BUDMA 2015”
12-13.03.2015 roku uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach klasy wielozawodowej odwiedzili stolicę Wielkopolski, gdzie odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury – BUDMA 2015.

Tegoroczne targi objęte honorowym patronatem Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego to wydarzenie o skali międzynarodowej, na którym gromadzi się ponad 1000 wystawców z całego świata. Prezentowane najnowsze produkty oraz rozwiązania technologiczne to najlepsza okazja na zdobycie nowej wiedzy i poznanie nowoczesnych metod podnoszenia konkurencyjności świadczonych usług w branży budowlanej. BUDMA to nie tylko zagraniczne firmy, ale również promocja polskiego produktu, który bez problemu radzi sobie z coraz bardziej restrykcyjnymi normami prawnymi związanymi z energooszczędnością.
Po przyjeździe na miejsce uczniowie wzięli udział w spotkaniu z koordynatorem Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury, którego tematem było doradztwo zawodowe. Po długiej podróży spacer po mieście był doskonałą okazją porównania architektury dwóch należących do pierwszej piątki największych miast w Polsce pod względem liczby ludności – Krakowa i Poznania.
Drugiego dnia 16 przestrzennych klimatyzowanych hal o łącznej po wierzchni ekspozycyjnej 11 ha wreszcie stanęło otworem. W Pawilonie 2 – „Strefa Testów” – każdy mógł osobiście wypróbować zalety najnowszych urządzeń w budownictwie. Kolejne pawilony to stoiska na których można uzyskać fachowe doradztwo specjalistów z różnych branż budowlanych. Wizyty zawodoznawcze i doradztwo zawodowe w poszczególnych sektorach wystawienniczych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Poruszano zagadnienia systemów budownictwa pasywnego, energooszczędności, aż po tematykę Domów Inteligentnych. „Fabryka okien na żywo” – ten pawilon przykuł dużą uwagę ze względu na w pełni zautomatyzowana produkcję systemów okiennych.

Udział w BUDMA to wspaniała okazja, aby udoskonalić swój przyszły warsztat pracy w wiedzę odnośnie najnowszych trendów technologicznych w budownictwie, porozmawiać ze specjalistami w wielu zawodach i własnoręcznie wypróbować zalety wszystkich dostępnych urządzeń. Aby kreatywność naszych przyszłych fachowców przekładała się na jakość świadczonych usług, które są jednym z podstawowych elementów podnoszenia poziomu naszego codziennego życia.
Wyjazd dla uczniów został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”.

Zapraszamy do galerii

Wycieczka zawodoznawcza 2014/2015

dniu 11 marca 2015 r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza klasy pierwszej fryzjerskiej do MSALONU p. Małgorzaty Strug-Zgrzywa, który mieści się w Krakowie przy ul. P. Halszki 1

Uczestniczyły w niej następujące uczennice: Joanna Grochot, Karolina Pilch, Yulyja Kyryluk, Justyna Kowalczyk, Magdalena Martyniuk, Ewelina Łach, Patrycja Motak. Celem wycieczki było:
- zapoznanie się z pracą salonu,
- uczestniczenie w instruktażu strzyżenia damskiego,
- poznanie technik przedłużania i zagęszczania włosów z zakresu teorii i praktyki,
- odbycie zajęć praktycznych w tym zakresie.
Wycieczka była bardzo udana, uczennice mogły poszerzyć swoje wiadomości umiejętności we fryzjerstwie, które będą im przydatne w zawodzie. Opiekunem wycieczki był nauczyciel zawodu Pani Halina Krupa.

Zdjęcia z wizyty można obejrzeć TUTAJ

Sprawni w zawodzie kucharz w Niepołomicach 2014/2015

W dniu 10.03.2015r. w pracowni gastronomicznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach odbył się I Etap Konkursu Sprawny w Zawodzie – Bezpieczny w Pracy – Kucharz, organizowany wspólnie z 6-2 HP w Niepołomicach.

W konkursowych zmaganiach wzięło udział sześciu najlepszych kucharzy z klasy III A, którzy po eliminacjach teoretycznych musieli sprostać bardzo trudnemu zadaniu, przygotować filet z kurczaka w dwóch odsłonach. Główny składnik został ufundowany przez CEDROB S.A. Oddział Zakłady Drobiarskie Niepołomice. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, potrawy były smaczne, pięknie ozdobione, a poziom bardzo wyrównany. Uczestnicy pracowali indywidualnie. Efekt pracy podziwiali i próbowali zaproszeni goście m.inn. p. Komendant MWK OHP dr Jolanta Zajączkowska, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Marek Ciastoń, Dział Promocji UMiG Niepołomice reprezentowała p. Joanna Kocot, Dyrektor CKZiU p. Bożena Kruk. Nad wszystkim czuwała komisja, do której po raz kolejny zostali zaproszeni kucharze z Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników p. Michał Henzel, Łukasz Grabowski, oraz Rafał Lemiowski. Komisje wspomagała p. Elżbieta Mączka, nauczyciel technologii, która przygotowała i oceniła test teoretyczny.

Młodzieży towarzyszyły duże emocje, walczyli nie tylko o przejście do drugiego etapu naszego konkursu, ale i o wspaniale nagrody- najlepszy z uczestników otrzymał możliwość uczestniczenia w majowym konkursie „Smak Pienińskiego Pstrąga”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez CEDROB S.A. Po zmaganiach kulinarnych prace naszych uczestników zostały poddane ocenie: wzięto pod uwagę zastosowanie przepisów bhp, przygotowanie i utrzymanie porządku na stanowisku pracy, wykorzystanie wszystkich produktów, ilość i jakość wykonanej pracy, smak oraz prezentację. Pierwsze miejsce zajęła Michell Bojko, drugie Adrian Bartyzel a trzecie miejsce zajęła Inga Kraińska. Wyróżnienie przypadło Adrianowi Bartyzelowi i Izabeli Stasiak, którzy zostali najlepiej ocenieni przez naszych gości. W drugim etapie konkursu nasz hufiec będzie reprezentowany przez Michell Bojko oraz Adriana Bartyzel.

Zdjęcia w naszej galerii.

Zuzanna Polańska
Wygenerowano w sekund: 0.04
16,560,337 unikalne wizyty